Krew w moczu – co to oznacza?

Pojawienie się krwi w moczu zwykle budzi duży niepokój. W rzeczywistości jednak, o ile czasami faktycznie może to oznaczać jakiś poważny problem, o tyle często jest to objaw niezbyt ciężkiego schorzenia.

Mocz z krwią

Hematuria, bo tak brzmi profesjonalna nazwa krwiomoczu, jest objawem polegającym na tym, że w moczu da się zauważyć erytrocyty, czyli czerwone krwinki. Oczywiście, przewód moczowy to nie miejsce, w którym powinny znaleźć się erytrocyty. Krew w moczu zawsze jest nieprawidłowością, jednak nie jest sprawą poważną, dopóki nie jest go dużo. Po przekroczeniu większej ilości trzeba bez dwóch zdań odwiedzić lekarza, gdyż wtedy możemy być pewni, że jest to objaw jakiegoś schorzenia, które trzeba wyleczyć, gdyż samo nie przejdzie.

Objaw stanu zapalnego pęcherza

Częstym schorzeniem, jeśli chodzi o choroby układu moczowego jest zapalenie pęcherza. Może ono być wywołane na przykład przez to, że zmarzliśmy i zmarzł również pęcherz. Ponadto, może dostać się do niego jakaś bakteria, która spowoduje zakażenie, a odpowiedzią organizmu będzie stan zapalny.

Często, choć należy zaznaczyć, że nie zawsze, objawem zapalenia pęcherza jest krwiomocz. Czasami są go duże ilości, a czasami nieco mniejsze .Warto zawsze o tym pamiętać, że mocz z krwią może przyjmować wiele różnych kolorów. Czasami jest po prostu czerwony, ale często jedynie nieco ciemniejszy niż zwykle.

Krew w moczu z powodu prostaty

W przypadku mężczyzn, krew w moczu nieraz pojawia się dlatego, że mają przerośniętą prostatę. Objaw ten jest dosyć charakterystyczny także dla nowotworu prostaty. Jednakże, krwiomocz może oznaczać wiele innych schorzeń, wiec nie ma powodu, aby od razu po jego zauważeniu zbytnio się przejmować i rozpoczynać panikę.

Nowotwór powodujący krwiomocz

O ile faktycznie nie zawsze krwiomocz jest efektem nowotworu, gdyż często jest spowodowany przez o wiele mniej poważne schorzenia, to jednak należy zawsze mieć na uwadze, że może być spowodowany właśnie przez nowotwór. Trzeba o tym pamiętać, aby po zauważeniu krwiomoczu udać się jak najprędzej do lekarza. Nie można na pewno lekceważyć tego objawu.

Jak już wcześniej wspomniano, mężczyźni mogą chorować na nowotwór prostaty i wtedy może pojawić się u nich krwiomocz. Jednakże krwiomocz może być objawem nowotworów również innych narządów, dlatego też, pojawia się nie raz jako objaw nowotworu również u kobiet. Mowa tu o nowotworze pęcherza, cewki moczowej, czy przewodu moczowego.

Krwiomocz – jak to leczyć?

Tak na prawdę trudno mówić o leczeniu krwiomoczu, gdyż jest to tak na prawdę objaw choroby, więc nie powinno się go leczyć, lecz powinno się leczyć to, co powoduje krwiomocz. Z tego też względu, niezwykle ważna jest odpowiednia diagnoza, kiedy pojawia się krew w moczu. Należy więc jak najszybciej odwiedzić specjalistę kiedy go spotkamy. Gdy odkryje on co kryje się za krwiomoczem, z jakiego powodu się pojawił, będzie wiedział jakie leczenie podjąć, aby krwiomocz ustąpił.

W przypadku zapaleń zwykle kończy się na podaniu antybiotyków doustnych. Jeśli natomiast problemem jest nowotwór, oczywiście terapia jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Czasami konieczna okazuje się operacja. Niestety, ale w przypadku nowotworów, zdecydowanie krwiomocz nie jest najpoważniejszym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 12 =