Krew w moczu u mężczyzny

Krwiomocz to objaw wielu schorzeń wspólnych dla kobiet i mężczyzn. Tym nie mniej, są schorzenia objawiające się krwią w moczu, które są problemem jedynie mężczyzn. Podobnie zresztą, są również schorzenia charakterystyczne jedynie dla kobiet.
Problem z układem moczowym

Prawdopodobnie najczęściej krwiomocz to objaw problemów z układem moczowym. Zwykle pojawia się, gdy dochodzi do zapalenia pęcherza. Pojawia się ono przede wszystkim wtedy, gdy do pęcherza dostaną się bakterie. Mogą one się tam pojawić na przykład wtedy, gdy układ moczowy jest zablokowany przez kamienie nerkowe. Najczęściej jednak przedostają się do pęcherza z zewnątrz, przez cewkę moczową. Z tego względu, nie jest to zwykle problem mężczyzn. U mężczyzny cewka moczowa jest bardzo długa, przez co droga do pęcherza jest zbyt długa, aby bakterie były w stanie ją pokonać.

Problemy z gruczołem krokowym

Zdecydowanie, tym co charakterystyczne dla mężczyzn są problemy z gruczołem krokowym, czyli z prostatą. W zasadzie każde schorzenie dotyczące prostaty objawia się między innymi krwiomoczem. Są jednak również inne objawy.

Jeśli chodzi o kłopoty z prostatą, to niewątpliwie warto w tym miejscu wspomnieć o rozroście prostaty. Jest to problem, który generalnie dotyczy jedynie mężczyzn, którzy są już w starszym wieku. Uważa się, że mało kiedy rozrost prostaty pojawia się u młodych mężczyzn, dlatego krew w moczu zwykle oznacza u nich jakieś inne schorzenie. Oczywiście jednak ,zdarzają się wyjątki i nawet bardzo młodzi mężczyźni mają problem z tym, że ich gruczoł krokowy jest rozrośnięty.

Jeśli chodzi o objawy rozrostu prostaty, to oczywiście jest to wspomniana krew w moczu, jednak oczywiście nie tylko. Przede wszystkim, przerost gruczołu krokowego charakteryzuje się problemami z oddawaniem moczu. Mężczyźni mający wspomniany problem nie mogą na przykład całkowicie opróżnić pęcherza. Ponadto, nieraz pojawia się ból, czy to w okolicach brzucha, czy też w okolicach kroku.

Zapalenie prostaty

W przypadku zapalenia prostaty objawy są w gruncie rzeczy dosyć podobne jak w przypadku rozrostu prostaty. Po pierwsze, jeśli występuje stan zapalny gruczołu krokowego, to prostata jest wtedy również powiększona. Występują też takie objawy jak ból w kroku i krwiomocz. Jednakże, różnica w tym przypadku jest taka, że przy zwyczajnym rozroście prostaty, kiedy nie ma stanu zapalnego, objawy są zdecydowanie mniej nasilone. Podobnie jak w przypadku rozrostu prostaty, również zapalenie gruczołu krokowego przeważnie dotyczy jedynie mężczyzn w podeszłym wieku

Nowotwór gruczołu krokowego

Zdecydowanie najpoważniejszym schorzeniem, jakie może dotyczyć gruczołu krokowego jest nowotwór prostaty. W tym przypadku również schorzenie dotyczy jedynie mężczyzn starszych, którzy maja skończone już 50 lat. Im bardziej zaawansowany wiek, tym większe ryzyko nowotworu. Jednakże, oczywiście także wiele innych czynników może przyczynić się do pojawienia się nowotworu prostaty.

Nowotwory innych organów

Oczywiście, nowotwór może dotyczyć nie tylko prostaty, ale także innych organów układu moczowego. Może to być pęcherz, czy też na przykład cewka moczowa. W przypadku tych nowotworów, schorzenie dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet i to w każdym wieku, nie tylko tych starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + = 18