Objawy zapalenia płuc

Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego i zdarza się, że jest ona powikłaniem grypy lub przeziębienia czy też niedoleczonej odry bądź ospy wietrznej. Niestety objawy czasem są niedwuznaczne, dlatego też nie jest łatwo zdiagnozować zapalenie płuc we wczesnym stadium. Do choroby tej dochodzi między innymi na skutek zmniejszenia się powietrzności płuc. Pojawiają się duszność i przyśpieszony oddech oraz szereg innych symptomów. Po czym poznać tę chorobę i co przyczynia się do jej powstania?

Przyczyny zapalenia płuc

Objawy zapalenia płuc zależą przede wszystkim od czynnika wywołującego chorobę oraz od stanu organizmu pacjenta. Do powstania choroby przyczyniają się głównie bakterie, ale mogą to być także wirusy. Niekiedy dochodzi nawet do zachłystowego zapalenia płuc, co ma miejsce u pacjentów z refluksem. Popularnymi objawami tej choroby są kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, dreszcze, gorączka, złe samopoczucie i osłabienie.

Niektóre z tych objawów przypominają symptomy grypy czy przeziębienia, dlatego też można się pomylić podczas stawiania samodzielnej diagnozy. Dopiero wykonanie zdjęcia RTG rozwiewa wszelkie wątpliwości. W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc może być ono powikłaniem po infekcjach górnych dróg oddechowych czy po chorobach zakaźnych. Niepokojąca jest sytuacja, kiedy to kaszel zamiast ustępować, staje się duszący i bolesny. Niekiedy jednak lekarz nie słyszy żadnych szmerów w płucach, a oznakami  zapalenia płuc są wówczas osłabienie, zimne poty, senność czy łatwe męczenie się.

Za zapalenie płuc odpowiadają przede wszystkim bakterie, a szczególnie dwoinki zapalenia płuc, jak również wirusy grypy czy paragrypy. Niebezpieczne są także nietypowe drobnoustroje typu chlamydia i mycoplasma, które mogą przyczynić się do wystąpienia atypowego zapalenia płuc. Zdarzają się także przypadki kandydozowego zapalenia płuc i alergicznego zapalenia płuc. U niektórym pacjentów dochodzi do chemicznego zapalenia płuc na skutek przedostania się do oskrzeli i pęcherzyków płucnych drobnych substancji chemicznych.

W grupie ryzyka znajdują się także osoby z zaburzeniami odżywiania, wrodzonymi wadami układu oddechowego czy układu krążenia, z niedrożnymi drogami oddechowymi, zaburzeniami odruchu kaszlowego czy alergią układu oddechowego. Czynnikami predysponującymi do rozwoju tej choroby są także osłabiona odporność organizmu, wcześniactwo, choroby przewlekłe, dym papierosowy czy styczność z zakażonymi osobami.

Powikłania i leczenie zapalenia płuc

W celu prawidłowego zdiagnozowania pacjenta lekarz podejrzewający u niego zapalenie płuc zleca wykonanie RTG klatki piersiowej, morfologii, posiewu materiału z dróg oddechowych i płynu z jamy opłucnej. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych. Czasami konieczna jest także tlenoterapia. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, wypoczywaniu i przyjmowaniu witamin. Zapalenie płuc u noworodka i niemowlaka wymaga najczęściej hospitalizacji.

Charakterystycznym powikłaniem zapalenia płuc jest ropień płuca, co ma miejsce najczęściej w przypadku choroby wywoływanej przez gronkowce czy bakterie beztlenowe. Pojawia się wówczas zielono-żółta plwocina z domieszką krwi, dreszcze, gorączka, kaszel, szmer oskrzelowy. Innym powikłaniem jest wysiękowe zapalenie opłucnej, co objawia się kłującym i ostrym bólem w klatce piersiowej. Ból nasila się podczas wdechu, kichania, kaszlu, skakania czy przy skłonach. Zwykle pojawia się jako powikłanie bakteryjnego zapalenia płuc.

2 comments

  1. Pich pisze:

    Zapalenie płuc często dla lekarzy jest chorobą, której leczenia się nie podejmują. Ja wiem, że najłatwiej jest wypisać skierowanie do szpitala, ale można się jakoś opamiętać i czasem choćby spróbować. Nic dobrego z tego nie wyniknie na dłuższą metę, jak każdego będziecie do szpitala wysyłać.

  2. star wars pisze:

    Lepiej by było, jakby była szczepionka na zapalenie płuc. Bo wielu lekarzy to lepiej tak samo unikać jak szpitala. I lepiej by było, gdyby po prostu nikt nie musiał nic robić. Kupujesz, szczepionkę, płacisz, lekarz zarabia, koncern zarabia, naukowcy zarabiają, Ty nie chorujesz, dzieci też – wszyscy szczęśliwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

36 − = 31