Wazektomia jest skuteczna

Zapewne każdy facet na świecie stosuje lub stosował jakąkolwiek metodę antykoncepcji. Jedne mniej skuteczne od drugich. Powód ich stosowania jest jeden- nie doprowadzić do nieplanowanej ciąży. Bardzo popularną metodą w Stanach Zjednoczonych, mniej w Europie jest wazektomia. Wazektomia polega na przecięciu ciągłości nasieniowodów, czyli przewodów wyprowadzających nasienie z jąder. Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg, po którym bardzo szybko można wrócić do aktywności seksualnej. W USA wazektomię można już wykonać z dniem ukończenia 18 roku życia, natomiast w krajach skandynawskich dopiero po ukończeniu 25 roku życia.

Wszystko zależy od prawa panującego w kraju w którym żyjemy. W Polsce nie ma żadnych regulacji odnośnie wieku w którym możemy odbyć zabieg. Jak wynika z badań wielu mężczyzn którzy zdecydowali się na taka metodę antykoncepcji w młodym wieku, żałuje swojej decyzji w przyszłości.

Więcej medycznych faktów na temat wazektomii na stronie: http://urologiagdansk.pl/wazektomia/

Rzadziej ma to miejsce gdy to osoba starsza dokonała takiej decyzji. Ze względu na etykę lekarską, lekarz może odmówić wykonania zabiegu, jeżeli twierdzi, że zabieg może mieć wpływ na zdrowie psychiczne czy też fizyczne. Często decyzja jest podejmowana pochopnie, w stresie. Ważnym czynnikiem jest zatem wiek, posiadanie partnera, posiadanie dzieci i świadomość podejmowania tej decyzji. Zabieg ten jest odwracalny. Lecz jest to zabieg dużo bardziej skomplikowany, droższy i nie zapewniający 100% powodzenia. Zazwyczaj na zabieg zwany wazo-wazostomią decydują się osoby które przeszły przez zabieg w młodym wieku i które nie posiadały potomstwa. Procentowo około 2% pacjentów myśli o odwróceniu ten antykoncepcji. Skuteczność takiego zabiegu, który został poprawnie przeprowadzony to tylko 60-80 %.

Wraz z upływem czasu od wazektomi, maleją szansę na skuteczność wazo- wazostomi. Na to czy partnerka zajdzie w ciąże wpływ ma również jej wiek. Dlatego jeżeli ktoś decyduje się na taki zabieg, powinien pomyśleć o zamrożeniu nasienia, gdyż często nasz organizm wytwarza przeciwciała przeciwko plemnikom. Nie jest to dla nas groźne lecz zmniejsza szansę na zapłodnienie. Wazektomia nie działa też od razu po wykonaniu zabiegu. Dopiero po upływie kilki miesięcy można stwierdzić skuteczność antykoncepcji. Należy wtedy zbadać nasienie i po pozytywnych wynikach można zrezygnować z dotychczasowo stosowanej antykoncepcji.

Badania powinny wykazać ile w nasieniu znajduje się nieruchomych plemników. Wyznaczona granica która nie powinna zostać przekroczona to 100 tysięcy na 1ml. Ważne aby w okresie tych kilku miesięcy mieć co najmniej 20-30 wytrysków, dzięki czemu opróżniamy nasieniowody. Jeżeli badania wykażą, że nieruchomych plemników jest więcej, konieczne jest przeprowadzanie badań co kolejne 6 tygodni. Oczywiście trzeba również stosować się do zasady z ilością wytrysków. Niestety może być również tak, że badania wykażą obecność ruchomych plemników. Jeżeli tak się stanie, niestety zabieg musi zostać wykonany ponownie. Dlatego ważne jest badanie nasienia po wykonaniu zabiegu, aby mieć 100 % pewności że nasze współżycie z partnerką nie doprowadzi do niechcianej ciąży.

Pod redakcja serwisu http://chorobyukladumoczowego.pl/

1 comment

  1. Edzia91 pisze:

    No żałują ale chyba częściej jednak ci młodzi faceci. Ja i mój mąż już mamy temat przedyskutowany i po tym jak już doczekamy się maksymalnie 2 potomstwa on idzie na zabieg. Mało efektow ubocznych szybki i bezbolesny zabieg to lepsze niz podwiazanie jajowodow u kobiety… Mam nadzieje ze swiadomowsc roznych metod antykoncepcji zwlaszcza wsrod mlodych ludzi niedlugo bedzie wieksza, bo to jest jakas masakra jak malo oni wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

36 + = 46