Domowe sposoby na oparzenia

Oparzeń należy przede wszystkim unikać. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed ewentualną możliwością oparzenia. Nie wszystkie sytuacje da się jednak przewidzieć. Oparzenia, zwłaszcza oparzenia w kuchni, nie należą do rzadkości. Gotująca się woda, gorąca para wodna, czy rozgrzany na patelni olej – to najczęstsze źródła naszych poparzeń. Niewątpliwie warto poznać domowe sposoby na poparzenia, a także dowiedzieć się jak łagodzić ból po oparzeniu. Wiedza pomoże nam uniknąć wielu przykrych sytuacji.

Poparzyliśmy się – jak sobie radzić?

Kiedy zdarzy się nam poparzyć, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Panika na nic nam się nie zda, a spokój pozwoli nam podjąć racjonalne działania. Jeżeli chodzi o poparzenia, kluczową bardzo ważna jest szybkość działania. Musimy jak najszybciej schłodzić poparzone miejsce pod zimną wodą. W sytuacji kiedy poparzyliśmy skórę pod ubraniem, nie powinniśmy go zdejmować. Musimy wejść pod zimną wodę w tym co mamy na sobie. Zdjęcie ubrania może skutkować poważnym uszkodzeniem skóry, a co za tym idzie powstaniem trwałych blizn. Długość schładzania poparzonego miejsca jest zależna od substancji, którą się oparzyliśmy. Jeżeli jest to woda, zazwyczaj wystarczy nam kilkanaście minut schładzania. W momencie poparzenia się tłuszczem, sprawa jest bardziej skomplikowana. Takie poparzenia zazwyczaj goją się dłużej i ciężej. Możemy więc chłodzić poparzenie przez czas dłuższy niż pół godziny.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie w jakim stanie jest nasza skóra. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy jest to poparzenie średnie, czy ciężkie, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku mniej groźnych poparzeń możemy zastosować domowe sposoby leczenia. Skóra po poparzeniu zazwyczaj bardzo piecze. Do złagodzenia tej dolegliwości posłuży nam obecna chyba w każdej kuchni sól, czy soda. Ich działanie polega na chłodzeniu podrażnionego miejsca, co dla większości osób borykających się z poparzeniami jest ogromną ulgą.

Domowe sposoby na oparzenia

Po schłodzeniu skóry i przynajmniej częściowym zniwelowaniu pieczenia powinniśmy opatrzyć poparzone miejsce. W tym celu możemy użyć gazy. Owińmy delikatnie skórę i starajmy się nie dotykać tego miejsca przynajmniej przez jeden dzień. W czasie, kiedy skóra będzie się goić będziemy mogli wykorzystać kilka domowych sposobów, które przyspieszą ten proces. Domowy sposób na oparzenie to przemywanie go za pomocą naparu z rumianku, który przyspiesza gojenie i działa antybakteryjnie. Pomocne mogą okazać się również napary z nagietka i czarnego bzu. Bardzo pomocne w gojeniu się uszkodzonej skóry mogą być oleje z dziurawca i majeranku, którymi smarujemy poparzone miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 + = 87