Zaćma – objawy i leczenie

Zaćma to choroba, która kojarzy się zazwyczaj z wiekiem podeszłym. Rzeczywiście – większość przypadków zaćmy dotyczy osób starszych. Czy jednak oznacza to, że młodsze osoby nie mogą zapaść na tę chorobę? Jak można rozpoznać zaćmę w początkowym stadium i w jaki sposób odbywa się leczenie tego schorzenia oczu?

Co to jest zaćma

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, objawia się przede wszystkim zmętnieniem. Osoba cierpiąca na zaćmę zauważa najpierw brak dawnej ostrości widzenia. Chociaż taki objaw może świadczyć także o innych wadach wzroku, to w przypadku zaćmy charakterystyczne jest to, iż lepszej ostrości widzenia nie da się uzyskać za pomocą szkieł korekcyjnych. Z czasem schorzenie rozwija się, co może doprowadzić nawet do ślepoty. Zaćma może zajmować oboje lub tylko jedno oko. Chociaż ta choroba pojawia się zazwyczaj około siedemdziesiątego roku życia, to zdarzają się również przypadki zaćmy wrodzonej oraz wikłającej. W pierwszym przypadku o chorobie decydują zazwyczaj czynniki dziedziczne. Zaćma może być także efektem chorób zakaźnych, przebytych przez matkę w okresie ciąży. W drugim przypadku zaćma jest efektem innych schorzeń, takich jak na przykład jaskra. Zaćma może być również efektem cukrzycy – w takim przypadku choroba często rozwija się szybko, co może prowadzić do całkowitej ślepoty, zwłaszcza u osób młodszych.

Zobacz też – Zaćma Wtórna – co to jest?

Objawy zaćmy

Objawy zaćmy obejmują również gorsze widzenie w ciemności. Potem można zauważyć również pogorszenie widzenia w dzień. Gorsze spostrzeganie kolorów oraz brak prawidłowej ostrości widzenia to dolegliwości, które mogą wskazywać na zaćmę – warto wtedy udać się do lekarza okulisty.

Leczenie zaćmy

Obecnie leczenie zaćmy bez względu na stopień jej zaawansowania, polega na wszczepieniu soczewki sztucznej. Taka metoda pozwala uniknąć noszenia okularów o grubych szkłach. Standardowe okulary po operacji są zazwyczaj niezbędne, choć obecnie możliwe jest wszczepienie tak zwanej soczewki adaptacyjnej. Ponadto brak oczekiwania na zaawansowaną postać zaćmy minimalizuje ryzyko całkowitej utraty wzroku, dlatego w przypadku wyżej opisanych objawów najlepiej jest jak najszybciej udać się do okulisty.

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy jest zabiegiem inwazyjnym. Obecnie stosuje się jednak metodę, która pozwala na wyjęcie samej uszkodzonej przez zaćmę soczewki, co zwiększa szanse na przywrócenie właściwej ostrości wzroku. Po tego typu nowoczesnym zabiegu nie jest zazwyczaj potrzebna właściwa pielęgnacja, jednak nie można dopuścić do infekcji oka. Dlatego najlepiej nie stosować żadnych kosmetyków ani kropel do oczu w okresie rekonwalescencji. Wyjątkiem są leki przepisane przez specjalistę, mogą być one konieczne w przypadku, gdy chory cierpi na inne schorzenia oczu. Podobnie jak w przypadku innych operacji najlepiej jest zminimalizować aktywność fizyczną.

Zapobieganie tej chorobie zazwyczaj nie jest możliwe. W przypadku schorzeń, które mogą powodować zaćmę warto chodzić na kontrole do okulisty, by jak najszybciej wykryć niepożądane zmiany. Także w sytuacji, gdy objawy zaćmy staną się uchwytne najlepiej jest udać się do specjalisty.

1 comment

  1. sumienny pisze:

    Po operacji zaćmy nie powinno się praktycznie robić nic. Trzeba odpoczywać nawet od odpoczywania. Praktycznie każda aktywność fizyczna może sprawić, że operacja na zaćmę się nie powiedzie, a właściwie sprawi, że zaćma powróci i to bardzo szybko, więc trzeba się mocno oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 − = 14