Stulejka u dzieci i dorosłych

Stulejka to poważny męski problem. Cierpią na nią niemowlęta płci męskiej, chłopcy i mężczyźni w różnym wieku. Liczy się, że na stulejkę cierpi około dziewięćdziesięciu procent chłopców i dziesięć procent mężczyzn. Schorzenie polega na zwężeniu ujścia napletka, co uniemożliwia lub utrudnia zsuniecie go z żołędzia do rowka zażołędziowego. Stan taki nazywany jest stulejką całkowitą lub częściową. Jeśli napletek nie da się zsunąć poza żołędź, mówimy o stulejce całkowitej. Jeżeli da się odciągnąć, ale powoduje ból, bądź znajdzie się w rowku zażołędziowym, ale powoduje silny ucisk przede wszystkim w trakcie stosunku w zwodzie czy w czasie erekcji, mówimy o stulejce częściowej.

Stulejka u małych dzieci

U niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia taki stan jest normą. Napletek bowiem z żołędzią jest sklejony mastką. Z czasem, kiedy mastki ubywa, żołędź zostaje odkryty po odciągnięciu napletka. Jeśli się tak nie dzieje powyżej trzeciego roku życia, możemy uważać, że jest to stulejka jeszcze fizjologiczna, zależna od indywidualnych opóźnień u danego osobnika płci męskiej. Jeśli jednak ten stan nie ustępuje, zaczynamy mówić o stulejce patologicznej i udajemy się do lekarza. Najlepiej udać się do urologa dziecięcego, albo chirurga dziecięcego. Wówczas lekarz zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne, bądź zabieg chirurgiczny. U chłopców należy bardzo dbać o higienę prącia, ponieważ w fałdzie skórnym, jakim jest napletek, pozostaje resztki moczu, tłuszczu i złuszczonego naskórka. To może powodować różnego rodzaju stany zapalne prącia, albo cewki moczowej, zapalenia dróg moczowych, a nawet nerek. Pierwszym zabiegiem będzie delikatne odciąganie napletka poza żołędź, do momentu pierwszego oporu, po każdej kąpieli, gdy ciało jest rozgrzane. Ten codzienny zabieg powtarzamy do czasu pojawienia się białawej obręczy na napletku. Wówczas należy pójść do lekarza.

Leczenie stulejki

Najczęściej u chłopców bywa tak, że do codziennego odciągania ciepłego napletka dodaje się maści sterydowe, poprawiające jędrność i elastyczność naskórka. Po kuracji maściami przez około sześć do dwunastu tygodni, stulejka ustępuje. Trzeba tylko pamiętać, że im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej.

Jeśli zaś stosowane leczenie nie przyniesie spodziewanych efektów, lekarz zaleci ingerencję chirurgiczną. Polega ona na wycięciu białawej części naskórka i przyszyciu poza żołędzią pozostałej po wycięciu skóry. Często wykonuje się tylko plastykę napletka polegającą na poszerzeniu jego obwodu tak, by dał się odciągnąć do rowka zażołędziowego. Innym zabiegiem, stosowanym w wieku niemowlęcym, jest obrzezanie. Po obrzezaniu nie ma kłopotów za stulejką. Ogranicza to również możliwe stany zapalne prącia w tym raka prącia.

Bardzo często zdarza się, że na stulejkę cierpią dorośli mężczyźnie w różnym wieku, którym stulejka przeszkadza w normalnym odbyciu stosunku seksualnego. Często również przez stany zapalne prącie zakażają swoje partnerki. Zwracają się do lekarza ze zbliznowaciałym już bolącym napletkiem. Wówczas lekarz podejmuje leczenie chirurgiczne. Żadne inne zabiegi w tym stanie nie będą skuteczne.

1 comment

  1. Mamona pisze:

    Stulejka powinna być obowiązkowym tematem w przedszkolach. W pierwszej grupie rodzice powinni dostawać od nauczycielki czy przedszkolanki ulotkę z konkretnymi danymi na temat stulejki. Kilka grafik + w punktach wypisane co i kiedy trzeba robić. I nie byłoby problemu stulejki w Polsce, bo nie jest trudne żeby jej zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 59 = 62