Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa nazywana jest również kamicą moczową i polega na wytrącaniu z moczu mineralnych oraz organicznych składników, które w naturalnym procesie zostają w nim rozpuszczone. W przebiegu choroby tworzą się złogi rozmaitej wielkości, które wywołują specyficzne objawy, wpływając na ogólną jakość życia pacjenta oraz prowadząc do dalszych konsekwencji zdrowotnych.

Rozpoznanie kamicy nerkowej – podstawowe objawy

Diagnostyka kamicy nerkowej polega na gruntownie przeprowadzonym wywiadzie oraz specjalistycznych badaniach, umożliwiających określenie problemu. Podstawowa kontrola moczu powinna zostać uzupełniona badaniem USG, podczas którego lekarz weryfikuje obecność ewentualnych złogów oraz definiuje ich wielkość i dalsze postępowanie.

Najczęściej spotykanym objawem okazuje się atak bólowy, którego źródło umiejscowione jest w okolicy lędźwiowej. Intensywny i ostry ból wydaje się promieniować w dół, do pęcherza moczowego i cewki moczowej. Podobny atak nosi nazwę kolki nerkowej i staje się główną przyczyną, skłaniającą pacjenta do wizyty u specjalisty i poddania się badaniom oraz późniejszemu leczeniu.

Sposoby leczenia kamicy nerkowej

Kolka nerkowa może zostać złagodzona domowymi sposobami – zażycie preparatu rozkurczowego oraz przeciwbólowego powinno obniżyć intensywność odczuwanego bólu. Ulgę może przynieść także przyłożenie ciepłego termoforu w okolice bólowe. Niemożliwe staje się jednak całkowite zrezygnowanie z konsultacji lekarskiej, gdyż to specjalista powinien zweryfikować źródło bólu i określić dalsze postępowanie.

Czytaj więcej: http://kamicanerkowa.net.pl

W leczeniu kamicy nerkowej istotne znaczenie ma zapobieganie kumulowaniu się złogów, jak również ograniczenie występowania napadów kolki nerkowej. Powstałe kamienie oceniane są przez lekarza pod względem konieczności ich usunięcia – jeśli są duże i niemożliwe staje się ich samoistne odejście, pacjent kierowany jest na specjalistyczny zabieg. Tak zwana litotrypsja polega na kruszeniu kamieni. Możliwa staje się również konieczność leczenia operacyjnego, jeśli w przebiegu kamicy nerkowej doszło do zakażenia bakteryjnego lub groźnych zmian w nerkach.

Działania profilaktyczne w kamicy nerkowej

Duże znaczenie okazuje się mieć dieta, wpływająca na jakość życia i samopoczucie pacjenta. Regularne spożywanie moczopędnych wód mineralnych wpływa na systematyczne wypłukiwanie złogów, co znacząco niweluje ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych. Pomocne stają się także środki, które rozszerzają drogi moczowe, ułatwiając usuwanie złogów. W zależności od stopnia schorzenia, lekarz decyduje również o diecie, mającej na celu polepszenie funkcjonowania pacjenta oraz jego dróg moczowych.

Kamica nerkowa pojawia się najczęściej pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia i stanowi dolegliwość wymagającą interwencji lekarskiej. Osoby doświadczające specyficznych napadów bólowych powinny niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który zaordynuje odpowiednie leczenie oraz podejmie się regularnego kontrolowania stanu nerek pacjenta. Kolka nerkowa wydaje się wyjątkowo bolesnym atakiem, stąd niezbędna staje się weryfikacja ewentualnej obecności złogów i kamieni oraz ich usunięcie. Odpowiednio leczona kamica nerkowa nie powinna skutkować wspomnianymi napadami bólowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 5 =