Zioła na kamienie nerkowe

Jak się okazuje, kamica nerkowa może być leczona, i to z dużą skutecznością, przy pomocy ziół. Warto jednak pamiętać, że inne zioła są zalecane w przypadku każdego rodzaju kamicy. Oczywiście nie zawsze zioła rozwiążą problem, jednak często są wystarczające, a jeśli nie to bardzo dobrze wspierają leczenie.

Kamica szczawiowa i fosforanowa – zioła

Jeśli chodzi o kamienie nerkowe w kamicy szczawiowej i fosforanowej, poleca się stosowanie w zasadzie tych samych ziół. Przede wszystkim, skuteczny jest rumianek, a także skrzyp. Wielu lekarzy poleca również rdest ptasi, a także kłącza perzu. Ponadto, odpowiednie właściwości ma korzeń mniszka. Warto zauważyć, że największą skutecznością zioła cieszą się wtedy, gdy stosuje się je wszystkie naraz. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie wywaru z wymienionych powyżej ziół. Tego rodzaju wywar poleca się pić co najmniej trzy razy dziennie.

Kamica moczanowa – zioła

W tym przypadku zdecydowanie najskuteczniejszymi ziołami zdają się być nawłoć i mącznica. Ponadto, polecany jest liść brzozy, jak również ziele glistnika. Jeśli chcemy zrobić napar z ziół pomagający likwidować kamienie nerkowe w kamicy moczanowej należy wziąć po 50 g pierwszego i drugiego zioła, czyli nawłoci oraz liścia mącznicy. Do tego powinno się dodać 30 g ziela glistnika oraz 30 g liścia brzozy. W tym przypadku również zaleca się picie wywaru trzy razy dziennie.

Kamica cystynowa – zioła

Przy tej kamicy przede wszystkim wskazana jest borówka brusznicy. Ponadto, dobrze sprawdzają się wspomniane już powyżej, przy okazji leczenia innych typów kamic, rumianek oraz kłącze perzu. Warto również spróbować korzenia lukrecji. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku również jest oczywiście stworzenie odpowiedniego wywaru. Pić wywar należy trzy razy dziennie, najlepiej chwilę po posiłku.

Cel leczenia ziołami

Ogólnie wiadomo, że celem stosowania ziół, jeśli pojawia się kamica nerkowa, jest usunięcie kamieni nerkowych. Jednakże, jak to dokładnie działa?

Generalnie, zioła nie są raczej w stanie rozpuścić czy tym bardziej rozkruszyć kamieni nerkowych. Tym nie mniej, często sprawiają, że organizm sam wydala kamienie nerkowe.

Co jeśli nie zioła?

Oczywiście, czasem zioła rozwiążą problem i nie jest potrzebne żadne inne leczenie kamicy nerkowej. Jednakże, nie zawsze tak jest. Czasami schorzenie okazuje się być zbyt poważne. W takim przypadku, lekarz decyduje się zwykle na to, aby przepisać jakieś leki, które doprowadzić mają do rozpuszczenia kamieni nerkowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet jeśli kamica nerkowa nie jest dla nas zbyt uciążliwa, nie powinniśmy bez konsultacji z lekarzem decydować się na niepodejmowanie leczenia farmakologicznego i zastąpienie go ziołami.

Warto pamiętać, że jeśli nie pomogą ani zioła, ani też leki, trzeba być gotowym na operację. Jednakże, można zachować spokój, gdyż zabiegi, które pozwalają pozbyć się kamieni nerkowych nie są żadnymi szczególnie poważnymi zabiegami. Często są całkowicie bezbolesne i nie wymagają nawet stosowania jakiegokolwiek znieczulenia. Tak jest na przykład jeśli chodzi o lipotrypsję przezustrojową. Prawdopodobnie jest to najpopularniejszy z wszystkich zabiegów, jakie lekarze przeprowadzają na kamicę nerkową. Nie wymaga znieczulenia, nie boli i przeprowadzany jest bardzo szybko.

Oczywiście są również takie zabiegi, które wymagają znieczulenia i są zdecydowanie trudniejszymi do przeprowadzenia zabiegami. Jednakże, przeprowadzenie ich jest konieczne bardzo rzadko, zwykle można ich uniknąć dzięki lekom lub mniej poważnym zabiegom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 27 = 33