Dieta w kamicy nerkowej

Jest wiele sposobów leczenia kamicy nerkowej. Jednakże, w niektórych sytuacjach udaje się uniknąć leczenia, gdyż wystarcza po prostu dobra dieta. Warto jednak mieć na uwadze, że są różne rodzaje kamicy. Pomimo, że generalnie kamienie nerkowe zawsze wymagają podobnej diety, to jednak różni się ona nieco w zależności od konkretnego rodzaju tej choroby.

Kamica nerkowa szczawianowo – wapniowa

Jednym z rodzajów kamicy jest kamica szczawianowo – wapniowa. W tym przypadku przede wszystkim absolutnie nie wolno jeść szczawiu. Przyczynia się on bowiem do powiększania kamienia, także utrudnia znacząco leczenie i pogarsza stan zdrowia pacjenta. Ponadto, niewskazane jest mięso w każdej postaci, buraki, a także między innymi rabarbar czy też szpinak. Co więcej, o ile generalnie warzywa są wskazane jeśli chodzi o dietę osób z tego rodzaju kamicą, to jednak powinny one unikać roślin strączkowych, przede wszystkim fasoli. Na pewien czas powinno się również odstawić kawę i herbatę.

Tym co zdecydowanie powinni jeść ludzie cierpiący z powodu kamicy szczawianowo – wapniowej są wspomniane już wcześniej warzywa, a także owoce. Ponadto, powinno się spożywać przy tym schorzeniu pokarmy bogate w wapń.

Kamica fosforanowa

Kamica nerkowa fosforanowa wymaga przede wszystkim wykluczenia z diety fosforanów. Nie można jeść produktów, które je zawierają. Chodzi tu więc przede wszystkim o mleko i wszystkie produkty mleczne, ale także chleb gruboziarnisty, orzechy, produkty czekoladowe, a także ryby.

Jeśli kamienie nerkowe pojawiają się wskutek kamicy fosforanowej należy natomiast spożywać wszystko co jest bogate w magnez. Ponadto, podobnie jak w przypadku powyżej omawianego rodzaju kamicy wskazane są warzywa i owoce.

Kamica cystynowa

W tym przypadku przede wszystkim powinno się unikać mleka oraz mięsa. Podobnie jak przy innych typach kamicy wskazane są natomiast warzywa oraz owoce.

Kamica moczanowa

Przy tym schorzeniu należy unikać wszystkiego co sprawia, że produkowane są zwiększone ilości kwasu moczanowego, gdyż to on odpowiada za powstawanie kamieni nerkowych. Tak więc niewskazane jest mięso oraz większość ryb. Co więcej, należy unikać kawy i herbaty oraz czekolady.

Jak przy każdego rodzaju kamicy nerkowej warto jeść wszystkie warzywa oprócz tych strączkowych, wskazane są także owoce, zwłaszcza cytrusy.

Generalnie, niezależnie od tego jaka kamica nerkowa nas dotyczy powinniśmy bardzo dużo pić. Uważa się, że powinno się pić przy tej chorobie nie mniej niż 2 litry płynów. Zależne jest to oczywiście również od masy ciała chorego, im ona większa, tym więcej płynów powinno się dostarczać do organizmu.

Dieta ma na celu przede wszystkim doprowadzić do rozpuszczenia kamieni nerkowych. Płyny są więc ważne, gdyż przyczyniają się do ich szybszego rozpuszczenia.

Co zrobić, jeśli dieta nie pomoże?

Jeśli dieta nie jest skuteczna, gdyż kamienie nerkowe mimo przestrzeganie zaleceń odnośnie jedzenia nie rozpuszczają się, trzeba podjąć poważniejsze kroki. Najczęściej, leczenie kamicy polega po prostu na zażywaniu odpowiednich leków.

Farmakologia jednak nie jest jedynym sposobem na kamicę nerkową. Poza lekami bowiem nieraz zaleca się przeprowadzenie zabiegu. Tym nie mniej, zabiegi przeprowadzane są coraz rzadziej, ponieważ leki są coraz skuteczniejsze.

Jeśli jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, najczęściej wykonuje się lipotrypsję przezustrojową. Jest to mało skomplikowany, natomiast bardzo skuteczny zabieg, który wykonuje się bez znieczulenia, gdyż nie jest bolesny, ani nawet szczególnie nieprzyjemny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 5