Objawy Kamicy nerkowej

Kamica nerkowa to schorzenie stosunkowo częste. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka typów kamicy. Niektóre z nich cechuje dziedziczność, także w tym przypadku nie mamy większego wpływu na to, że pojawia się choroba. Inne rodzaje kamicy natomiast są spowodowane przez złe odżywianie. Niezależnie jednak od rodzaju kamicy, warto wiedzieć jakie daje ona objawy, aby móc rozpoznać tę chorobę. Okazuje się, że objawy są zwykle takie same.

Mocz z krwią

Zdecydowanie bardzo nieprzyjemnym i często dosyć bolesnym objawem kamicy nerkowej jest krew w moczu. Kiedy w nerkach zalegają kamienie nerkowe zdarza się, że wraz z moczem przez cewkę moczową wydalane są również erytrocyty. Jeśli nie trwa to długo, a krwi nie jest dużo to nie wydaje się, aby był powód do zmartwień. Po dłuższym czasie jednak oraz jeśli krwi jest dosyć sporo, należy przypuszczać, że mamy do czynienia z kamicą nerkową lub też jakąś inną chorobą. Jest to więc ostatni moment na to, aby udać się do lekarza.

Parcie na pęcherz

Jedną z tych dolegliwości, na którą pacjenci narzekają najbardziej przy kamicy nerkowej jest parcie na pęcherz. Dlaczego jest ono aż tak nieprzyjemne, skoro w gruncie rzeczy nie jest to doznanie bólowe? Wydaje się, iż wynika to z tego, że odczuwając parcie na pęcherz mamy wrażenie, że z cewki moczowej zaraz wydostanie się mocz. Jednakże, nie dzieje się to nawet wtedy, kiedy tego chcemy. Nie trudno sobie wyobrazić, że jeśli taki stan rzeczy utrzymuje się przez dłuższy czas może być to bardzo denerwujące.

Kolka nerkowa – poważny problem

Prawdopodobnie najpoważniejszym problemem, kiedy mamy kamienie nerkowe jest kolka nerkowa  Jest to poważna dolegliwość z tego powodu, że jest niezwykle bolesna. W zasadzie żaden z innych objawów kamicy nerkowej nie powoduje aż tak silnego bólu.

Rzecz jasna, w niektórych przypadkach ból związany z kolką nerkową jest mniejszy, a w innych nieco większy. Tym nie mniej, występuje w zasadzie zawsze, a kiedy jest najmocniejszy, to jest tak silny, że pacjenci nie mogą dać sobie z nim rady bez morfiny czy innych tego typu leków przeciwbólowych. Stosowanie silnych leków jest konieczne, gdyż jeśli się ich nie stosuje dochodzi nieraz do omdleń.

Ponadto, jeśli pojawia się kolka nerkowa, zwykle pojawiają się również wymioty, a także nudności. Wydaje się jednak, że przeważnie zarówno nudności jak i wymioty nie są bezpośrednio spowodowane kolką, lecz raczej bólem, jaki ona powoduje. Ból o którym cały czas mowa jest odczuwany w okolicach nerek, a najczęściej tylko w okolicy jednej z nich.

Pacjenci i lekarze są zgodni co do tego, że kolka nerkowa daje o sobie znać szczególnie po zakończeniu wysiłku fizycznego. Dlatego też, kamica nerkowa sprawia nieraz, że trzeba na pewien czas całkowicie lub przynajmniej częściowo zrezygnować z aktywności fizycznej. Niewątpliwie, dla wielu osób może być to duży problem. Jednakże, jeśli ktoś choć raz po wysiłku doświadczy bólu związanego z kolką nerkową z pewnością nie będzie już więcej ryzykował.

Warto w tym miejscu zauważyć, że kiedy uda się nam już pozbyć kamieni nerkowych możemy wrócić do pełnej sprawności. Nie jest to schorzenie, które ma tak duży wpływ na nasz organizm, że nawet po wyleczeniu jakoś można by cierpieć z jego powodu. Jeśli zaś chodzi o samo pozbycie się kamieni, to jest na to wiele sposobów. Lekarze najczęściej przepisują odpowiednie środki farmakologiczne. Ich zadanie jest bardzo proste, gdyż mają jedynie rozpuścić kamienie. Jednakże, czasem nie są potrzebne nawet żadne leki, wystarczy jedynie zmienić nieco nawyki żywieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 − 74 =