Kamienie nerkowe

Niewątpliwie, kamienie nerkowe to sprawa poważna, którą jak najszybciej trzeba się zająć. Nie warto jednak również panikować, gdyż leczenie daje dobre skutki i nie powoduje zbytniego cierpienia. Trzeba jednak w odpowiednim czasie odwiedzić gabinet lekarski.

Działanie nerek

Jeśli chcemy wiedzieć, dlaczego w ogóle niektórych spotyka taka choroba jak kamica nerkowa, musimy wiedzieć, czym zajmują się nerki. ich głównym zadaniem jest zdecydowanie oczyszczanie organizmu. Dzięki swojej skomplikowanej strukturze wydzielają one z krwi płynącej w organizmie wszystko, co jest w niej zbędne. Najczęściej są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju toksyny, mniej lub bardziej szkodliwe dla naszego organizmu. Następnie, wszystko co zbędne wraz z moczem wydalane jest na zewnątrz.

Niestety, jak w każdym systemie, również w działaniu nerek dochodzi do błędów. Zdarza się, że zanieczyszczeń, czyli toksyn o których była mowa jest zbyt dużo i nerki po prostu nie dają rady ich usunąć. Dochodzi też do innych błędów w nerkach, których jednak konsekwencja jest zawsze taka sama, toksyna nie zostaje wydalona. Nie może ona również w żaden sposób wrócić do krwiobiegu, tak więc zostaje w nerce. Początkowo, nie przeszkadza tam zbytnio, jednakże, gdy zanieczyszczeń pojawia się coraz więcej, łączą się one ze sobą tworząc kamienie nerkowe, a te bardzo utrudniają pracę nie tylko samej nerki, ale wszystkich organów wchodzących w skład układu moczowego.

Kamienie nerkowe – skąd wiemy że się pojawiły

Warto zauważyć, że nieraz przez długi czas chorzy nie wiedzą w ogóle o tym, że mają kamienie nerkowe. Kamica nerkowa zostaje w takiej sytuacji przez długi czas w całkowitym ukryciu. Z reguły jednak dosyć szybko pojawiają się pierwsze objawy. Czasami natomiast są niezwykle uciążliwe i wręcz ciężkie do zniesienia.

Pierwszym sygnałem kamicy nerkowej mogą być sporadycznie pojawiające się problemy z oddaniem moczu. U ludzi, którzy mają kamienie nerkowe pojawia się problem z tym, aby całkowicie opróżnić pęcherz. Ponadto, tym co bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia jest niewątpliwie uciążliwe parcie na pęcherz. Chorzy odczuwają parcie na pęcherz, jednak niestety nie są w stanie w żaden sposób pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia, gdyż najzwyczajniej w świecie nie są w stanie opróżnić pęcherza.

Objawem który często przeraża pacjentów, choć tak na prawdę nie jest wcale najpoważniejszym z objawów, jest niewątpliwie krwiomocz. Innymi słowy, jest to obecność krwi w moczu. Kiedy oddawany przez pacjentów mocz jest czerwony czuja się oni niejednokrotnie przerażeni. Jednakże, sama krew w moczu nie jest jakoś szczególnie szkodliwa. Tak na prawdę bardziej niebezpieczna jest zwykle przyczyna jej pojawienia się, czyli w tym przypadku kamica nerkowa.

Kolka nerkowa – bolesna dolegliwość

Prawdopodobnie najpoważniejszym, a na pewno najbardziej bolesnym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. To czym się ona charakteryzuje to właśnie ogromny ból, ale także wspomniany już wcześniej krwiomocz, czy tez wymioty. Czasami, wymioty są bardzo obfite, a ból ogromny, dlatego właśnie uważa się, że to jest właśnie najpoważniejszy z objawów pojawienia się kamieni nerkowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli pacjent ma problem z kolką nerkową często jest zmuszony zażywać bardzo silne leki. Pacjenci skarżą się bowiem na ból tak silny, że aż trudny do opisania. Mało tego, znane są przypadki, w których efektem tego wielkiego bólu była utrata przytomności. Widać więc wyraźnie, że z kamieniami nerkowymi absolutnie nie ma żartów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 + = 85