Kamica nerkowa a krew w moczu

Kamica nerkowa jest dosyć poważną chorobą, jednak przestaje taka być, jeśli jest leczona przez specjalistę. Dlatego, kiedy pojawią się jej objawy, jak na przykład krew w moczu, nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Im szybsza reakcja, tym szybszy powrót do zdrowia i mniej nieprzyjemne konsekwencje choroby.

Krwiomocz podstawowym objawem kamicy nerkowej

Warto w tym miejscu zauważyć, że krew w moczu zdecydowanie należy do podstawowych objawów kamicy nerkowej. Tym nie mniej, rzecz jasna jest również mnóstwo innych objawów. Generalnie, jeśli spostrzeżemy krew w moczu, nie powinniśmy od razu zakładać, że mamy kamienie w nerkach. Oczywiście, tak może być, ale wcale nie musi.

Tak samo bowiem jak kamica nerkowa ma wiele objawów, a krwiomocz nie jest jedynym, tak samo krew w moczu może pojawiać się z bardzo wielu powodów. Może ona tam być z tego względu, że w nerkach są kamienie, ale także dlatego, że doszło do zapalenia pęcherza lub lekkiego rozrostu prostaty u mężczyzn. U kobiet zaś, z krwiomoczem często związana jest endometrioza.

Kamica nerkowa to nie jednolita choroba

Nie każdy wie, że tak na prawdę nazwa kamica nerkowa określa kilka różnych schorzeń. Wszystkie one dotyczą zalegania w nerkach kamieni, jednakże, kamienie mogą zalegać z różnych przyczyn. Niezależnie jednak od tego z jakiego rodzaju kamicą mamy do czynienia, możemy się spodziewać, że w naszym moczu pojawi się krew. Krwiomocz bowiem należy do objawów wszystkich rodzajów kamic nerkowych.

Więcej o kamicy przeczytasz na stronie: http://kamicanerkowa.net.pl

Główne rozróżnienie kamic nerkowych to rozróżnienie na kamicę cystynową, a także kamicę fosforanową, moczanową oraz tak zwaną kamicę szczawianową. Ta pierwsza jest uważana za chorobę dziedziczną. Oznacza to, że o jej pojawieniu decydują przede wszystkim geny. Pozostałe natomiast są przede wszystkim efektem bardzo złej diety.

Jak nie pomylić objawów?

Jak już wspomniano, krwiomocz zwykle jest nieodłącznym objawem kamicy, jednak sama krew w moczu jeszcze nie jest powodem, aby stwierdzać, że mamy do czynienia z kamicą. Z tego też względu, zawsze trzeba szukać również innych objawów.

Przed wszystkim, jeśli w nerkach są kamienie, to zwykle odczujemy to poprzez ból. Pojawia się on przede wszystkim w okolicach pęcherza. Ponadto, dobrze odczuwalne jest silne parcie na pęcherz. Bardzo częstym objawem jest także kolka nerkowa.

Kolka nerkowa to przede wszystkim bardzo silny ból w okolicach nerki. Jednakże, oprócz bólu pojawia się także ból brzucha, nudności, a często nawet wymioty. Jeśli chodzi o ból przy kolce nerkowej, często jest on absolutnie nie do wytrzymania. Czasami jest tak silny, że chorzy dosłownie tracą przytomność. Dlatego też, w przypadku kolki nerkowej niejednokrotnie lekarz decyduje się na podawanie pacjentom najsilniejszych środków przeciwbólowych.

Warto zauważyć, że wśród wszystkich objawów kolki nerkowej, która sama jest objawem kamicy nerkowej, jest również krwiomocz. Krew w moczu może więc występować jako objaw kolki nerkowej lub też jako bezpośredni objaw kamicy nerkowej.

Kolka nerkowa, a w zasadzie jej objawy, zdecydowanie nasilają się po jakimkolwiek wysiłku, Dlatego też, mając kamienie w nerkach lepiej jest unikać dużego wysiłku aż do czasu, kiedy się nie rozpuszczą lub też nie zostaną usunięte przez lekarza, pod którego opieką jesteśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 2