Krwiomocz przyczyny

Niewątpliwie, krwiomocz często budzi przerażenie. Wielu osobom wydaje się, że krew w moczu oznacza coś bardzo złego. Oczywiście, może tak być. Jednak przyczyn krwiomoczu jest mnóstwo i nie wszystkie powinny budzić przerażenie.

Stan zapalny jako przyczyna krwiomoczu

Generalnie, trzeba wiedzieć o tym, że krew w moczu sama w sobie w zasadzie nie jest absolutnie żadnym schorzeniem. Jest to jednak objaw, który zawsze ma jakąś swoją przyczynę.

Okazuje się, że stosunkowo często przyczyną krwi w moczu jest stan zapalny. Gdzie się pojawia? Tak na prawdę w różnych miejscach. Może być to stan zapalny pęcherza, a może być to stan zapalny na przykład cewki moczowej. Niezależnie od tego gdzie się pojawia, bardzo często jego objawem jest krwiomocz. Warto jednak zauważyć, że pomimo iż jest to częsty objaw, nie musi on pojawiać się absolutnie zawsze. Stan zapalny może pojawić się i nie być przyczyną krwiomoczu.

Nowotwór w układzie moczowym

Czasami, jak już wspomniano, krew w moczu jest objawem bardzo poważnego schorzenia. Tak jest, kiedy jest spowodowany nowotworem układu moczowego. Podobnie jak w przypadku stanu zapalnego, również nie ma szczególnie znaczenia to, gdzie ulokował się nowotwór. Tak czy inaczej, krwiomocz jest jednym z wielu jego objawów.

Przyczyny krwi w moczu u mężczyzn

Jak się okazuje, u mężczyzn krwiomocz mogą powodować czynniki, które na pewno nie powodują go u kobiet. Chodzi tutaj rzecz jasna o wszystkie problemy z prostatą.

Krew w moczu pojawia się często na przykład wtedy, gdy dochodzi do rozrostu prostaty. Innymi objawami tego problemu jest problem z wydalaniem moczu, a także pojawiające się od czas udo czasu bóle w kroku.

Jeśli chodzi o gruczoł krokowy zwany prostatą, również w nim może dojść do stanu zapalnego, tak samo jak w innych częściach układu moczowego. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku stanów zapalnych w innych miejscach, pojawia się krwiomocz. Warto zauważyć, że generalnie młodzi mężczyźni nie powinni obawiać się o to, że mają jakikolwiek problem z prostatą, nawet jeśli cierpią z powodu krwiomoczu. Wynika to z tego, że przed 50 rokiem życia mężczyźni niezwykle rzadko chorują na prostatę.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podobnie jak inne nowotwory układu moczowego, także nowotwór prostaty jest często przyczyną krwiomoczu. Podobnie jednak jak w przypadku innych schorzeń prostaty, nie powinno ono absolutnie martwić młodych mężczyzn. W ich przypadku, krwiomocz ma zdecydowanie inne przyczyny.

Krew w moczu u kobiet

Jak wspomniano, są pewne choroby, które są przyczyną krwiomoczu jedynie u mężczyzn. Jednakże, są również schorzenia, które dotyczą tylko i wyłącznie kobiet, a jednym z ich objawów jest regularne pojawianie się krwi w moczu.

Chorobą taką jest niewątpliwie endometrioza. Dotyczy ona niewątpliwie jedynie kobiet. Schorzenie to dotyczy podwójnego miesiączkowania. Rzecz w tym, że u kobiet, których dotyczy to schorzenie, występują w pewnym sensie dwie miesiączki w tym samym czasie. Rzecz w tym, że poza tą zwykłą miesiączką, występuje również miesiączka wewnętrzna. Pojawia się ona przez wędrówkę komórek śluzówki macicy po organizmie. Podczas tej podwójnej miesiączki wyjątkowo często pojawia się także krew w moczu chorych kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 12 = 16